FORM_CGDF_LOGO.gif
ČESKÁ GREYHOUND DOSTIHOVÁ FEDERACE 

Díl 5. “Pět a půl” greyhoundů v ČR - elektronický rozhodčí a chrtí fauly

Chrtí dostihy - Česká chrtí dostihová scéna - historie i současnost

Chrti_dostihy_Czech_Greyhound_Racing_Federation_elektronicky_rozhodci_jury_001.jpg
Chrti_dostihy_Czech_Greyhound_Racing_Federation_elektronicky_rozhodci_jury_004.jpg
Chrti_dostihy_Czech_Greyhound_Racing_Federation_elektronicky_rozhodci_jury_010.jpg
Chrti_dostihy_Czech_Greyhound_Racing_Federation_elektronicky_rozhodci_jury_003.jpg
Chrti_dostihy_Czech_Greyhound_Racing_Federation_elektronicky_rozhodci_jury_002.jpg
Chrti_dostihy_Czech_Greyhound_Racing_Federation_elektronicky_rozhodci_jury_005.jpg
Chrti_dostihy_Czech_Greyhound_Racing_Federation_elektronicky_rozhodci_jury_007.jpg
Chrti_dostihy_Czech_Greyhound_Racing_Federation_elektronicky_rozhodci_jury_008.jpg
Chrti_dostihy_Czech_Greyhound_Racing_Federation_elektronicky_rozhodci_jury_009.jpg
Chrti_dostihy_Czech_Greyhound_Racing_Federation_elektronicky_rozhodci_jury_013.jpg
Chrti_dostihy_Czech_Greyhound_Racing_Federation_elektronicky_rozhodci_jury_014.jpg
Chrti_dostihy_Czech_Greyhound_Racing_Federation_elektronicky_rozhodci_jury_015.jpgPraha, dne 20.02.2017


Otázky a odpovědi - Rozhovor s redaktorem Českého rozhlasu Rádia Wave - pokračování

Předchozí díly:
1. díl si můžete přečíst v odkazu ZDE.
2. díl si můžete přečíst v odkazu ZDE.
3. díl si můžete přečíst v odkazu ZDE.

4. díl si můžete přečíst v odkazu ZDE.


Díl 5. - Elektronické jury - systém pro ochranu chrtů, Věstník rváčů

- pokračování -

             "Nekupujete štěně chrta - který je rváčem?"


Elektronické rozhodčí na chrtích dostizích stejně jako ve fotbale - další systém pro ochranu chrtůFotbalovým světem v současnosti hýbe novinka - elektronický rozhodčí. Známo, že rozhodčí lidský nemá šanci vidět veškeré situace na hřišti - někteří fotbalisté faulují, někteří simulují zranění z faulu. Rozhodčí nemůže vidět všude.S tím rozhodně v ČGDF souhlasíme, že rozhodčí nemůže vidět všechno, a proto jsme již před mnoha lety,  již na předchozí naší chrtí dostihové dráze Praskačka měli instalovány elektronické rozhodčí, t.j. soustavu kamer umístěných kolem celého oválu chrtí dostihové dráhy a navazující techniku již více než 10 let předtím, než k této nutnosti dospěl profesionální fotbalový sport.

Elektronická Jury na chrtí dráze Praskačka - poprask v chrtím dostihovém sportu 


Není divu, že tato novinka vyvolala v chrtím dostihovém sportu mezi chovateli chrtů pořádný poprask. Jak by ne, když výpěstky některých chovatelů (rozuměj štěňata jejich chovatelské stanice), mohou být i i doživotně vyloučeni z dostihů za nedovolené opakované napadání partnerů s nálepkou “potvrzený rváč”, a to daleko dříve, než by se to podařilo zjistitt rozhodčím lidským, a hlavně - s doložitelnou jistotou. Dostihové řády všech dostihových organizací mají zakotveny diskvalifikace chrtů za napadání, ale pak je těžké prokázat, že tomu tak doopravdy je. V dnešní době má mnoho majitelů chrtů své mobily, kterými dostihy chrtů snímají - ale ne všude je případné napadání dobře vidět, a vzniká takzvaná "zlá krev".
Náš elektronický rozhodčí dobře vidí, je neuplatitelný a "neokecatelný" - tady máte vždy jistotu

Laikům můžeme prozradit, že pro majitele závodního chrta je verdikt “potvrzený rváč” podobno situaci, jako byste si koupili závodní auto a nesměli s ním na závody.  


A proč že je rvaní v závodu chrtů záležitostí hodnou zřetele, a to hned pomocí soustavy kamer?


Jednak každé napadení napadeného chrta logicky bolí, ale hlavně - důsledky takového nežádoucího chování chrta rváče může skončit, s ohledem na jejich rychlost a skupinu v závodu, i vážným zraněním i několika chrtů závodícího peletonu.
Důsledky napadání mohou být podobné, jako srážka aut na dálnici. Potvrzené rváčství chrta se nedá odstranit , tato dispozice je vrozená a je dědičná.
 Na dostihy ČGDF na chrtí dráhu Praskačka, kam docházeli závodit různí chovatelé chrtů sdruženi v různých chovatelských klubech v ČMKU/FCI, (a i z okolí) možno bylo vidět dost příkladů této vady. 


Lidé, kteří si od takového chovatele štěně chrta kupují s tím, že budou s ním později závodit, nemohou mnohdy tušit, že matka či otec štěněte je rváč, a že dostihovat s jeho potomkem, svým novým chrtem, třeba vůbec (!) nebudou. 


Čili těch důvodů, proč je nejen ve fotbale, ale i v chrtím dostihovém sportu, je velmi dobré mít elektronické rozhodčí, neboť rozhodčí lidští nemohou vidět vše, je povícero.


- dále viz odkaz: https://www.greyhoundpark.cz/chrt-dostihy-umela-navnada-zajic/

Lidské oko nevidí - elektronický rozhodčí se nedá ošálit

V našich začátcích jsme zjistili, že ani zkušený Hlavní rozhodčí z FCI, sedící v řídící věži na dostizích ČGDF na chrtí dráze Praskačka a několik dráhových rozhodčích kolem oválu dráhy nevidělo napadání chrta rozvášněným greyhoundem Cikorkou Coco, jinak chovnou fenou z ČMKU, a to po vyběhnutí ze zatáčky na cílovou rovinku - před řídící věž.
Po tomto závodním incidentu byl kolem oválu závodní dráhy Praskačka instalován elektronický Jury systém, abychom takzvané “čisté” chrty chránili před takzvanými “rváči” - jsou totiž i takoví chovatelé, kteří o této vadě svého chrta vědí, a přesto “na něm chovají”.

viz článek: - NAPADÁNÍ a DISKVALIFIKACE CHRTŮ


Tento systém - elektronické Jury - je vynikající pomůckou, je optimální Jury, neboť lidské oko totiž (ani při 4 - 6 lidských rozhodčích kolem oválu dostihové dráhy a s jedním hlavním rozhodčím v řídící věži) nemůže zachytit veškeré nedovolené situace na chrtí závodní dráze. 


Tento kamerový systém elektronických rozhodčích zajišťuje, že je velmi dobře vidět chování chrtů v běhu v kterékoli části závodní dráhy, a to dokonce jedna situace z několika různách úhlů, a tím není o konečném verdiktu pochyb.


Elektronický rozhodčí, fauly a archivace záznamů

Jakékoli nedovolené závodní nepatřičnosti, (můžeme to nazvat i jako fauly) po nichž jsou chrti - rváči diskvalifikováni z dostihu za napadání chrtích sparingpartnerů.

 Záznamy ze všech kamer umístěných okolo olálu chrtí dráhy jsou automaticky ukládány a archivovány. Verdikt se nedá takzvaně „okecat“, nedá se jej přelstít, zbytečné jsou výmluvy zklamaných majitelů chrtů, kteří dostanou takzvané “déčko”. (rozuměj diskvalifikaci)Již víc než dva roky jsme v ČGDF užívali tento elektronický systém rozhodčích, novodobou Jury, když jsme si přečetli na vyhlášeném portálu www.greyhound-data potěšující informaci o tom, že některé závodní chrtí dráhy ve vzdálenějším zahraničí o této soustavě kamer také uvažují, a že by si ji různé dráhy mezi sebou půjčovaly.


Věstník chrtů rváčů vydaný ČGDF pro ochranu závodních chrtů

Zřejmě jako první dostihová organizace v amatérské kontinentální Evropě jsme pro ochranu chrtů (a jejich majitelů) zveřejnili seznam potvrzených chrtích rváčů, navštěvujících chrtí dráhu Praskačka.


A proč to? Proč nám někteří nadávali a někteří i vyhrožovali? Dlužno číst dále.

V období let 2004 - 2007 jsme byli někteří z nás z ČGDF stále ještě něco jako “sluníčkáři”, uznávali  jsme licence FCI, ČDF i CGRC, (a šetřili kapsy majitelům chrtů a přicházeli o jeden z mála příjmů), věřili v instituci Jury, také v chovatelskou čest a v to, že jde kolem nás o lidi, kteří chrty bezvýhradně milují a jde jim o jejich blaho, a tak na naší dostihové dráze Praskačka závodil kdo chtěl a některou danou licenci měl. Nebo i ten, kdo chtěl licenci vydanou naší ČGDF. 


Tak to naše "sluníčkářství" ve věci uznávání cizích licencí, bylo do doby, než jsme zažili srážky se skutečností, že chrt, který napadá (je rváč), to nemusí mít zaznamenáno ve své dostihové knize - licenci a že se přitom jedná o dostihovou licenci organizace, která je obecně považována za dostihovou autoritu.Mnozí majitelé chrtů “migrovali” mezi jednotlivými dostihovými organizacemi , jednotlivými dostihovými dráhami (FCI, včetně české ČDF/CGRC fungující v zahraničí), a v kapse měli několik Dostihových knih - licencí několika organizací a vytáhli vždy tu právě potřebnou. Nebylo jisté, jestli majitel chrta přišel proto, že chtěl, nebo proto, že mu ani nic jiného nezbývalo, neboť jinde by se mu to již nepodařilo, neboť jinde už jeho chrt dostal Disq. (rozuměj diskvalifikaci z dostihů).
- viz článek: - NAPADÁNÍ a DISKVALIFIKACE CHRTŮ


Šlo o období, ve kterém nám někteří chovatelé chrtů z určitého chovatelského klubu ČMKU/FCI spílali, že jejich chrta nenecháme u nás běhat dvakrát za den ale jen jednou. Šlo o období, kdy jsme uznávali licence FCI, ale nemohli vpisovat výsledky psa do dokumentů FCI (žádali jsme o to, ale prý to nejde),
a kdy nám někteří chovatelé chrtů nepěkně nadávali (zasláno v té věci dokonce písemné oznámení ČMKU / FCI o neslušném chování jejich členů) , za to, že nechceme vpisovat výsledky jejich chrtů  do dokumentů FCI ! (Asi si to někteří v FCI vzájemně neřekli).  Někteří z takových majitelů chrtů nás "ztrestali" na místě vyjádřením, že "už k nám nepřijdou" (a odešli dostihovat "na kopec", kterému někteří říkali dostihová dráha).  Přičemž jsme jen se slušností respektovali přání ČMKU/FCI.
Zároveň jsme byli napadáni chovateli chrtů z ČMKU - FCI i jinak -
viz článek Evropa nebo Balkán.
(Možnost zajistit si dostihovou licenci ČGDF, uvedená v našem dostihovém řádu, byla nepravdivě prezentována jako nucení lidí k vyhotovení naší licence.).

Majitelé chrtů měli v té době na vlastnictví svého psa a licence každý svůj vlastní názor - někteří vyjadřovali, že za svého psa chovateli zaplatili, nikdo z FCI jim na výchovu jejich psa nepřispívá, a tudíž si mohou jezdit kam chtějí a mít dostihovou knihu - licenci jakou chtějí.

Kolorit doby ve vztahu k výše uvedenému

A přitom, jak některým známo, ve věci chrtí dostihové dráhy Praskačka byl předsedou představenstva Greyhound Company, a.s. směrem k  zástupcům ČMKU / FCI vznesen vstřícný návrh na to, aby tato investice Praskačka byla využívána i ČMKU - FCI pro jejich samostatné akce,  ale, jak známo - nic z  toho nedopadlo a smlouva mezi akciovou společností a kynologickou organizací nebyla podepsána.

Zato jsme, později, dostali oznámení o tom, že naše akce mají být údajně využívány pro účely FCI - bez dohody, bez našeho vědomí a našeho svolení.
(Naše dostihy zneužíval i jistý "klub" nikoli chovatelský, ale to je samostatné téma).
Mělo to vypadat takto:
My pracně a draze uspořádáme naši akci - a majiteli psa uzná jiná organizace například běh psa v dostihu vykonaného u nás, jako by vykonal například licenční běh na zcela jiné dostihové dráze. Takovou smlouvu o vzájemném uznávání naše ČGDF však s nikým neuzavřela.
Proto jsme vydali tento článek: http://www.cgdf.cz/cs/upozorneni.html

Zdá se, že některé způsoby nepochybné zlodějny mají pro některé lidi tak nejasné kontury, že je mohou provádět i i jinak slušní lidé.
Když nám i náš časoměřič, majitel whippeta, někdy v roce 2007 vyjádřil, že neshledává nic špatného na tom, aby výsledky naší práce (rozuměj výsledky psů při našich dostizích či trénincích) byly využity pro účely FCI, bylo náhle "vyjasněno" a bylo v určitých věcech rozhodnuto.
Jistě uznáte, že by to nevypadalo dobře, aby oficiálně "že nic", a podloudně nás přitom využívat a zneužívat.


Závěr všech peripetií

na našich chrtích pískových dostihových drahách, které byly za velké peníze postaveny proto, aby se maximálně chránilo zdraví chrtů, nemůže chrt startovat dvakrát (i kdyby na to byli chrtaři jinde zvyklí a i kdybychom za více startů chrtů měli více peněz v pokladně ČGDF).
Zároveň bylo rozhodnuto, že ve věci závodních licencí už nadále nemůžeme, a to ohledem na chrty, nadále uznávat jakékoli jiné licence z amatérské kontinentální Evropy, než ty naše, ČGDF.
Pozn.: koneckonců naše licence byly a jsou vyhotoveny s větší náročností, s větší objektivitou, podpořenou i nezpochybnitelnými závěry elektronických rozhodčích, jak poznáte z textů tohoto článku).Ochrana chrtů - licence ČGDF  Uznáváme jen co si sami ověříme
.

Nyní po různých zkušenostech, pro jistotu, uznáváme nejraději naše vlastní dostihové licence ČGDF. Mohou být také, po určitých trénincích,
(v sestavě podobné získávání závodní licence), také ty, které pes získá u profesionálů, tedy IGB, nebo GBGB, atd.  Avšak nejraději máme to, co si sami ověříme, a to důkladně předtím, než vsadíme psa do dostihů. Systém elektronických Jury na chrtí dostihové dráze a náš Věstník chrtů - rváčů jistě přispívá k tomu, že chrtí výpěstky (štěňata rodičů - rváčů) určitých chovatelů chrtů se v našich dostizích na naší dostihové dráze v Praze s jistotou neocitnou, jeví se, že majitelé těchto chrtů (rozuměj štěňat po těchto chrtech rváčích) se našim dostihovým drahám se soustavou kamer obloukem vyhýbají.Dostali jsme informaci, že v určité zemi s profesionálním dostihovým sportem, a nevíme zdali všude,
 je běžně vydáván chovatelský věstník, ve kterém jsou zveřejňováni chrti - rváči. Tedy jednají stejně, jako k tomu přistoupila ČGDF. 

To považujeme za užitečné, nepochybně se tím se zamezuje tomu, aby se na takových jedincích dále chovalo, neboť jde o jev dědičný a nedá se odstranit.
Věstník chrání potenciální nové majitele štěňat takto neblaze potenciálně disponovaných chrtů a hlavně chrty samotné, a to jak chrty napadající, tak chrty napadané, neboť jde o jev velmi velmi nebezpečný.Elektronická Jury v Greyhound Parku Motol v PrazeChrtí dostihová dráha Praskačka byla v té době  jedinou pískovou chrtí závodní dráhu v ČR do doby, než byla vystavěna druhá, v Greyhound parku Motol v Praze.

Soustava kamer Jury je implementována také i kolem oválu chrtí závodní dráhy v Praze, a myslíme,  že jde stále o unikát v amatérské kontinentální Evropě.
Související odkazy:

- Historie chrtí dostihové dráhy Praskačka
- Chrtí dostihová dráha Praskačka
- Chrtí dostihy v ČR
©   Česká greyhound dostihová federace (ČGDF) / Czech Greyhound Racing Federation (CGRF) - člen WGRF ©

Chrti_dostihy_Czech_Greyhound_Racing_Federation_elektronicky_rozhodci_jury_001.jpg
Chrti_dostihy_Czech_Greyhound_Racing_Federation_elektronicky_rozhodci_jury_002.jpg
Chrti_dostihy_Czech_Greyhound_Racing_Federation_elektronicky_rozhodci_jury_003.jpg
Chrti_dostihy_Czech_Greyhound_Racing_Federation_elektronicky_rozhodci_jury_004.jpg
Chrti_dostihy_Czech_Greyhound_Racing_Federation_elektronicky_rozhodci_jury_005.jpg
Chrti_dostihy_Czech_Greyhound_Racing_Federation_elektronicky_rozhodci_jury_006.jpg
Chrti_dostihy_Czech_Greyhound_Racing_Federation_elektronicky_rozhodci_jury_007.jpg
Chrti_dostihy_Czech_Greyhound_Racing_Federation_elektronicky_rozhodci_jury_008.jpg
Chrti_dostihy_Czech_Greyhound_Racing_Federation_elektronicky_rozhodci_jury_009.jpg
Chrti_dostihy_Czech_Greyhound_Racing_Federation_elektronicky_rozhodci_jury_010.jpg
Chrti_dostihy_Czech_Greyhound_Racing_Federation_elektronicky_rozhodci_jury_011.jpg
Chrti_dostihy_Czech_Greyhound_Racing_Federation_elektronicky_rozhodci_jury_012.jpg
Chrti_dostihy_Czech_Greyhound_Racing_Federation_elektronicky_rozhodci_jury_013.JPG
Chrti_dostihy_Czech_Greyhound_Racing_Federation_elektronicky_rozhodci_jury_014.JPG
Chrti_dostihy_Czech_Greyhound_Racing_Federation_elektronicky_rozhodci_jury_015.JPG
Chrti_dostihy_Czech_Greyhound_Racing_Federation_elektronicky_rozhodci_jury_016.jpg
Chrti_dostihy_Czech_Greyhound_Racing_Federation_elektronicky_rozhodci_jury_017.jpg
Chrti_dostihy_Czech_Greyhound_Racing_Federation_elektronicky_rozhodci_jury_018.jpg
Chrti_dostihy_Czech_Greyhound_Racing_Federation_elektronicky_rozhodci_jury_019.jpg
ČGDF / Hlavní strana / Chrtí dostihy České greyhound dostihové federace / Díl 5. “Pět a půl” greyhoundů v ČR - elektronický rozhodčí a chrtí fauly
123456 © Česká greyhound dostihová federace © www.cgdf.cz |Mapa stránek 123456

© 2003 Česká greyhound dostihová federace, o. s.

Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího písemného souhlasu výslovně zakázáno. Všechna práva vyhrazena.

Technická správa: Mon Alba