Greyhound racing
Vpravo: White Elbony
Floridu CoCo návnada nezajímá
Dorothy CoCo se připravuje k útoku
Dorothy CoCo zaútočila
Chrtí dostihy na dostihové dráze
Czech Greyhound Race Track Praskačka
Formule CGDF - White Elbony
|
Výkonní sportovciGreyhoundí závodníci mají k dispozici trenéry, výživové odborníky i fyzioterapety, avšak chrtí psychology nemají, toho jim do jisté míry musí zajišťovat jejich trenér. Ovšem i ten mnoho nezmůže, jestliže by si k závodům vybral chrtího jedince, který není z mentálního hlediska k závodům dobře disponován. A to přináší potíže a zejména možné zdravotní nehody.
Jestliže má chrt příliš dlouhou emoční linku, dlouho mu trvá nežli se zklidní. Když chrt "blázní", snadno se chrt může zranit. Stupeň emocí před dostihem bývá vysoký, někteří chrti se už nemohou dočkat a své trenéry doslova táhnou ke startovacím boxům, nebo dokonce chtějí boxy oběhnout a rovnou vběhnout na dostihovou dráhu. Jsou chrti, kteří naopak jdou ke startovacím boxům připraveni a soustředěni.
Existují chrti, kteří po zavedení do startovacích boxů nedočkavě nohama tlučou o přední mříž, jsou však i takoví, kteří se přikrčí a číhají na okamžik, až se mříž začne zvedat, aby mohli vystartovat za kořistí.
Stíhací pud je chrtům vrozenJsou greyhoundi, kteří na dostihové dráze si hledí ve smečce pouze kořisti, t.j. běžícího zajíce, jsou však i chrti, kteří mají se stíhacím pudem trochu problémy, takoví jedinci pak během dostihu napadají namísto zajíce – své sparingpartnery ve smečce. Bohužel právě toto napadání je důvodem diskvalifikace chrta ze závodů a bohužel jde o predispozice dědičné a povětšinou nenapravitelné. Viz odkaz: Atakování dostihových chrtů, diskvalifikace Je to stejné, jakoby jezdec v závodech F1 úmyslně najel v rychlosti na formuli jiného jezdce – svého protihráče. Buďto jej či sebe ze závodů zlikviduje, nebo jej či sebe dokonce zraní.
Klidní greyhoundiJsou greyhoundi, kteří se vzájemně na závodišti či jinde míjejí v klidu, jsou však i takoví, kteří okamžitě štěkají na příchozího greyhounda, sápají se na něj, svému majiteli se na vodítku škubají a vzpínají a někteří u toho i pění. Jsou však greyhoundi, kteří ve vztahu ke svým sparingpartnerům jsou vždy v klidu a v pohodě, v klidu je míjejí a ani při společné prezentaci chrtů před dostihem (kdy jsou už chrti k výkonu přirozeně nabuzeni) by se jim dokonce nemuselo ani nasazovat náhubek, kdyby to ovšem nepřikazovaly předpisy. Jde o typický obrázek chrtích závodišť s profesionálním sportem a v Česku je typickým představitelem emocionálně vyrovnaného a neagresivního závodního greyhounda právě White Elbony. Dle sdělení majitele greyhound White nemusí mít náhubek ani doma při větším počtu chrtů v kennelu.
Zájem o návnadu - zajíceJsou greyhoundi, kteří na dráze běží, protože „běží“ návnada – zajíc, ale jsou chrti, kteří běží jen proto, že běží ostatní, přidávají se ke smečce a návnada je moc nezajímá. Vítězové se z takových psů nerekrutují.
Chrti, již jako štěňátka, se většinou na závodní dráze rozběhnou za spuštěnou návnadou ihned – k tomu byli zrozeni. Takoví psi budou koneckonců mít ochotu stíhat cokoli kdekoli, co se pohybuje a dostihová dráha je vždy lepší a bezpečnější stíhací teritorium. Jsou však i takoví závodní chrti, kteří ještě jako štěňátka mají tento stíhací pud trošku slabší a musí se čekat, až se zcela probudí, až pes vyzraje.
Jsou i greyhoundi, kteří prostě stíhat návnadu nebudou. Jejich stíhací pud není vyvinut. Jde zejména o tzv. výstavní linie greyhoundů, množených v zemích kontinentální Evropy pro ukazování, t.j. výstavy. I jejich tělesná konstituce mnohdy vykazuje jisté známky toho, že z takového greyhounda již není závodník. Co se dlouhodobě nepoužívá, to se prostě časem může změnit či zcela jistě změní a netýká se to jen greyhoundů. Stejně jako mnozí lidé obdivují křivky závodních formulí, tak trenéři a majitelé chrtů obdivují jednotlivé křivky závodních greyhoundů.
Pro sportovce lidského i chrtího je důležité znát jeho genetické dispozice, t.j. kladné i záporné předpoklady, vlivy, faktory a vlastnosti dané zděděnou a vrozenou výbavou organismu, např. k dlouhověkosti nebo k určitým závadám, poruchám nebo chorobám.
Somatotyp a vliv na daný sport Je známo, že termínem somatotyp označujeme kvantitativní popis stavby a kompozice lidského těla. Je také známo, že somatické faktory jako geneticky podmíněné činitele hrají v řadě sportů významnou roli. Týkají se podpůrného systému, tj. kostry, svalstva, vazů a šlach, a z velké části vytvářejí biomechanické podmínky konkrétních sportovních činností. Totéž však platí i u chrtích sportovců.
Dále čti: Chvála genetického materiálu závodníka White Elbony - díl třetí Závodní Formule CGDF generuje vítěze greyhoundích závodů s tituly Zlatý chrt - díl první
Související odkazy: |