Legendární závodní greyhound White Elbony, držitel dabl titulu Velmistr  Zlatý chrt 2008 - Vítěz White Elbony  Zlatý chrt 2009 - Mistr White Elbony  Zlatý chrt 2010 - Velmistr White Elbony
Titul Zlatý chrt 2011 - Velmistr bude udělen na Golden Greyhound Awards 2011 dne 24.3.2012 v hotelu ESPLANADE PRAGUE  Limuzína BMW 750AX Long pro Velmistra - White Elbony  Red carpet - Greyhound Awards
|
Dostihový greyhound ve Formuli CGDF sbírá celou závodní sezónu body v závislosti na svém umístění v konkrétním závodu stejně, jako piloti Formule 1. Na začátku sezóny probíhá kvalifikace závodníků, a ne všichni chrti se pak účastní závodního šampionátu. Trenéři své chrty chrání „jako oko v hlavě“, neboť i jen malá zdravotní indispozice má za následek absenci v některém závodu, což v důsledku přináší ztrátu bodů v celkovém bodovém hodnocení závodníků chrtího šampionátu.
Systém postupu v šampionátu Formule CGDFZa prvenství v dané závodní kategorii šampionátu v jedné závodní sezóně získává vítězný greyhound titul Zlatý chrt ve stupni Vítěz, obhájení prvenství v dané kategorii dalším rokem pak přináší titul Zlatý chrt ve stupni Mistr, a dvojitá obhajoba vítězství v dané závodní kategorii pak přináší zisk ve formě nejvyššího titulu Zlatý chrt – Velmistr.
S jakými dispozicemi může chrtí závodník dosáhnout na titul Zlatý chrt – Velmistr Formule CGDF sice generuje každým rokem ve svém bodovacím šampionátu vítěze s titulem Zlatý chrt v různých závodních kategoriích, zisk titulu Zlatý chrt ve stupni Velmistr (jedno které závodní kategorie) je pro závodníka z různých důvodů obtížnější.
Chrtí Velmistr tak prokáže nejen fyzické, mentální, ale i skvělé genetické předpoklady k tomuto druhu sportu, neboť výkon psa i trenéra není soustředěn do jednoho či více stěžejních závodů. Trvalou kondici a skvělý zdravotní stav je nutno udržet po tři dostihové sezóny, což je nejen u greyhoundů opravdu nesmírně těžké.
Své by o tom mohli dlouze vyprávět všichni lidští sportovci a jejich trenéři, soustředící se na výkon sportovce v konkrétním stěžejním závodu. Své by o tom mohli vyprávět i zmiňovaní již piloti závodů Formule 1, kteří k získání titulu šampión musí své prvenství s nezbytnou kondicí udržet delší dobu než k jednomu konkrétnímu závodu, neboť sbírají body dle svého umístění v závodu po celou závodní sezónu.
Zákony Formule CGDF jdou dál než zákony Formule 1 – proč?Zákony Formule CGDF jdou ještě dál, než zákony Formule 1. Proč – jednoduše jinak nelze. Zatímco konstruktéři jednotlivých závodních formulí závodících v F1 mohou své stroje technicky i vizuálně zlepšovat a inovovat od sezóny k sezóně, u chrtích formulí, t.j. závodních greyhoundů, (kteří jsou nejrychlejší ze všech chrtích plemen a tudíž výkonům formulí F1 podobní) totéž udělat nelze. Formuli po havárii na dráze opravit do původního stavu lze, greyhounda po havárii na dráze opravit lze již jen stěží. Jezdec závodů F1 může závodit mnoho a mnoho let, je-li k tomu geneticky disponován (viz Michael Schumacher, který se ve vyšším věku k závodům dokonce vrátil), zatímco greyhound má své závodní období poměrně krátké. U závodních greyhoundů lze hledět jen na to, aby greyhound nebyl svým majitelem a trenérem fyzicky „vyšlehán“ a nějak zdeptán, zdravotně indisponován. Při koupi závodního greyhounda je nutno, pokud možno, vyvarovat se učitých neblahých dědičných predispozic a také dbát na to, aby se k množení potomků závodních greyhoundů vybírali pouze takoví jedinci, kteří mají k tomuto druhu sportu i jisté genetické předpoklady. Takový greyhound vydrží závodit dlouho a dokonce ve skvělém zdravotním stavu.
Postup ve Formuli CGDFGreyhoundi začínají závodit dle distance zhruba v 18 měsících věku, pak absolvují dvě, či tři závodní sezóny, kdy postupně dosahují zenitu, a výkon chrtů pak většinou začne klesat. K tomu nutno připočíst fakt, že do popředí se již derou mladší ročníky dostihových chrtů – ti také sbírají body dle svého umístění v závodu a netřeba dodávat, že mládí ve sportu je značnou devízou.
Udržet i přesto všechno své prvenství v šampionátu Zlatý chrt po tři dostihové sezóny – to už jde nejen o notnou dávku sportovního štěstí, ale také o značné fyzické a mentální předpoklady závodního greyhounda a zejména skvělé genetické předpoklady daného chrtího jedince. A o to právě ve Formuli CGDF jde.
Greyhoundí závodníci – sportovci Je obecně známo, že vrcholoví sportovci stejně jako piloti Formule 1 mají k dispozici trenéra, výživového poradce, fyzioterapeuta, kteří jim pomáhají dosáhnout skvělé fyzické formy, a dokonce i psychologa, který jim pomůže naladit formu psychickou.
Greyhoundí závodníci mají k dispozici trenéry, výživové odborníky i fyzioterapety, avšak chrtí sportovní psychology nemají, toho jim do jisté míry musí zajišťovat jejich trenér. Ovšem i ten mnoho nezmůže, jestliže by si k závodům vybral chrtího jedince, který není z mentálního hlediska k závodům dobře disponován. A to přináší potíže a zejména možné zdravotní nehody.
Dále čti: článek Pro a proti v Greyhound Racing - díl druhý Chvála genetického materiálu závodníka White Elbony - díl třetí
Další související odkazy: |