FORM_CGDF_LOGO.gif
ČESKÁ GREYHOUND DOSTIHOVÁ FEDERACE 

Závodní Formule CGDF generuje vítěze greyhoundích závodů s tituly Zlatý chrt

Ve Formuli CGDF stejně jako ve Formuli 1 
Formule_CGDF_10x15_logo_Ceska_greyhound_dostihova_federace_2.jpg

White_Zlaty_chrt_Velmistr_Czech_Greyhound_Racing_Federation_Dsc02672.jpg
Legendární závodní greyhound White Elbony,
držitel dabl titulu Velmistr
White_Elbony_Zlaty_chrt_Ceska_greyhound_dostihova_federace-jpg.jpg
Zlatý chrt 2008 - Vítěz
White Elbony

White_Zlaty_chrt_Velmistr_Czech_Greyhound_Racing_Federation_Dsc_0161.jpg
Zlatý chrt 2009 - Mistr
White Elbony

White_Zlaty_chrt_Velmistr_Czech_Greyhound_Racing_Federation_Michaela_Ochotska_081.jpg
Zlatý chrt 2010 - Velmistr
White Elbony

logo-esplanade.gif
Titul Zlatý chrt 2011 -  Velmistr
bude udělen na Golden Greyhound Awards 2011 dne 24.3.2012
v hotelu ESPLANADE PRAGUE
Golden_Greyhound_Awards_CGDF_img_8449.jpg
Limuzína BMW 750AX Long pro Velmistra - White Elbony
Golden_Greyhound_Awards_CGDF_034.jpg
Red carpet - Greyhound Awards

Dostihový greyhound ve Formuli CGDF sbírá celou závodní sezónu body v závislosti na svém umístění v konkrétním závodu stejně, jako piloti Formule 1.  Na začátku sezóny probíhá kvalifikace závodníků, a ne všichni chrti se pak účastní závodního šampionátu.  
Trenéři své chrty chrání „jako oko v hlavě“, neboť i jen malá zdravotní indispozice má za následek absenci  v některém závodu, což v důsledku přináší ztrátu bodů v celkovém bodovém hodnocení závodníků chrtího šampionátu.   
 

Systém postupu v šampionátu Formule CGDF

Za prvenství v dané závodní kategorii šampionátu v jedné závodní sezóně získává vítězný greyhound titul Zlatý chrt ve stupni Vítěz, obhájení prvenství v dané kategorii dalším rokem pak přináší titul Zlatý chrt ve stupni Mistr, a dvojitá obhajoba vítězství v dané závodní kategorii pak přináší zisk ve formě nejvyššího titulu Zlatý chrt – Velmistr.  

S jakými dispozicemi může chrtí závodník dosáhnout na titul Zlatý chrt – Velmistr   

Formule CGDF sice generuje každým rokem ve svém bodovacím šampionátu vítěze s titulem Zlatý chrt v různých závodních kategoriích, zisk titulu Zlatý chrt ve stupni Velmistr (jedno které závodní kategorie) je pro závodníka z různých důvodů obtížnější.   

Chrtí Velmistr tak prokáže nejen fyzické, mentální, ale i skvělé genetické předpoklady k tomuto druhu sportu, neboť výkon psa i trenéra není soustředěn do jednoho či více stěžejních závodů.
Trvalou kondici a skvělý zdravotní stav je nutno udržet po tři dostihové sezóny, což je nejen u greyhoundů opravdu nesmírně těžké.

Své by o tom mohli dlouze vyprávět všichni lidští sportovci a jejich trenéři, soustředící se na výkon sportovce v konkrétním stěžejním závodu. Své by o tom mohli vyprávět i zmiňovaní již piloti závodů Formule 1, kteří k získání titulu šampión musí své prvenství s nezbytnou kondicí udržet delší dobu než k jednomu konkrétnímu závodu, neboť sbírají body dle svého umístění v závodu po celou závodní sezónu.

Zákony Formule CGDF jdou dál než zákony Formule 1 – proč?

Zákony Formule CGDF jdou ještě dál, než zákony Formule 1. Proč – jednoduše jinak nelze.
Zatímco konstruktéři jednotlivých závodních formulí závodících v F1 mohou své stroje technicky i vizuálně zlepšovat a inovovat od sezóny k sezóně, u chrtích formulí, t.j. závodních greyhoundů, (kteří jsou nejrychlejší  ze všech chrtích plemen a tudíž výkonům formulí F1 podobní) totéž udělat nelze.
Formuli po havárii na dráze opravit do původního stavu lze, greyhounda po havárii na dráze opravit lze již jen stěží.
Jezdec závodů F1 může závodit mnoho a mnoho let, je-li k tomu geneticky disponován (viz Michael Schumacher, který se ve vyšším věku k závodům dokonce vrátil),  zatímco greyhound má své závodní období poměrně krátké.
U závodních greyhoundů lze hledět jen na to, aby greyhound nebyl svým majitelem a trenérem fyzicky „vyšlehán“ a nějak zdeptán, zdravotně indisponován. Při koupi závodního greyhounda je nutno, pokud možno, vyvarovat se učitých neblahých dědičných predispozic a také dbát na to, aby se k množení potomků závodních greyhoundů vybírali pouze takoví jedinci, kteří mají k  tomuto druhu sportu i jisté genetické předpoklady.   
Takový greyhound vydrží  závodit dlouho a dokonce ve skvělém zdravotním stavu.

Postup ve Formuli CGDF

Greyhoundi začínají závodit dle distance zhruba v 18 měsících věku, pak absolvují dvě, či tři  závodní sezóny, kdy postupně dosahují zenitu, a výkon chrtů pak většinou začne klesat. K tomu nutno připočíst fakt, že do popředí se již derou mladší ročníky dostihových chrtů – ti také sbírají body dle svého umístění v závodu a netřeba dodávat, že mládí ve sportu je značnou devízou. 

Udržet i přesto všechno své prvenství v šampionátu Zlatý chrt po tři dostihové sezóny – to už jde nejen o notnou dávku sportovního štěstí, ale také o značné fyzické a mentální předpoklady závodního greyhounda a zejména skvělé genetické předpoklady daného chrtího jedince.
A o to právě ve Formuli CGDF jde.

Greyhoundí závodníci – sportovci

Je obecně známo, že vrcholoví sportovci stejně jako piloti Formule 1 mají k dispozici trenéra, výživového poradce,  fyzioterapeuta, kteří jim pomáhají dosáhnout skvělé fyzické formy, a dokonce i psychologa, který jim pomůže naladit formu psychickou.

Greyhoundí závodníci mají k dispozici trenéry, výživové odborníky i fyzioterapety, avšak chrtí sportovní  psychology nemají, toho jim do jisté míry musí zajišťovat jejich trenér. Ovšem i ten mnoho nezmůže, jestliže by si k závodům vybral chrtího jedince, který není z mentálního hlediska k závodům dobře disponován. A to přináší potíže a zejména možné zdravotní nehody.

Dále čti: článek Pro a proti v Greyhound Racing - díl druhý
                Chvála genetického materiálu závodníka White Elbony  -  díl třetí


Další související odkazy:

© Česká greyhound dostihová federace / Czech Greyhound Racing Federation ©


White_Zlaty_chrt_Velmistr_Czech_Greyhound_Racing_Federation_Dsc02672.jpg
White_Zlaty_chrt_Velmistr_Czech_Greyhound_Racing_Federation_DSC09026.jpg
Heidi_White_Zlaty_chrt_Velmistr_Czech_Greyhound_Racing_Federation_fs_0165.jpg
White_Elbony_Zlaty_chrt_Ceska_greyhound_dostihova_federace-jpg.jpg
White_Zlaty_chrt_Velmistr_Czech_Greyhound_Racing_Federation_Dsc_0161.jpg
Jan_Preucil_Eva_Hruskova_White_Zlaty_chrt_Velmistr_Czech_Greyhound_Racing_Federation_303.jpg
White_Zlaty_chrt_Velmistr_Czech_Greyhound_Racing_Federation_Michaela_Ochotska_081.jpg
White_Zlaty_chrt_Velmistr_Czech_Greyhound_Racing_Federation_279.jpg
Golden_Greyhound_Awards_CGDF_034.jpg
Golden_Greyhound_Awards_CGDF_img_8449.jpg
Formule_CGDF_10x15_logo_Ceska_greyhound_dostihova_federace_2.jpg
ČGDF / Public Relations / Časopis Czech Greyhound Racing News / 2012 / Czech Greyhound Racing News 1/2012 / Formule CGDF - Zlatý chrt
123456 © Česká greyhound dostihová federace © www.cgdf.cz |Mapa stránek 123456

© 2003 Česká greyhound dostihová federace, o. s.

Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího písemného souhlasu výslovně zakázáno. Všechna práva vyhrazena.

Technická správa: Mon Alba