FORM_CGDF_LOGO.gif
ČESKÁ GREYHOUND DOSTIHOVÁ FEDERACE 

ČTK - rozhovor s Ing. Zdenkem Grondolem, prezidentem CGDF

Nezkrácené znění rozhovoru s prezidentem České greyhound dostihové federace

ctk.gif
ČTK - Česká Tisková Kancelář
chrti_Aldo_Andy_Czech_Greyhound_Racing_Federation_DSC08771.jpg
Ing. Zdenek Grondol s greyhoundy
chrt_Andy_Ceska_greyhound_dostihova_federace.jpg
Greyhound Andy ve welness bazénu
chrt_Aldo_v_bazenu_Ceska_greyhound_dostihova_federace.jpg
Greyhound Aldo ve wellness bazénu
Ceska_greyhound_dostihova_federace_DSC04466.jpg
Chrt Dior v tréninkovém centru
Greyhound Schooling Academy
chrti_dostihy_Summe_Prix_Czech_Greyhound_Racing_Federation_r3_DSC08088.jpg
  Chrtí dostihová dráha Praskačka
Puppy_Big_Daddy_Cool_Czech_Greyhound_Racing_Federation_IMG_2030.jpg
Greyhoundi Louis & Vuitton
Dekovny_list_Lednicke_drahy_Ceska_greyhound_dostihova_federace.jpg
Děkovný list lednického klubu
České greyhound dostihové federaci
kniha_CHRTI_neprekonatelny_greyhound-obal.jpg
Kniha Chrti - Nepřekonatelný greyhound anglického autora
Ceska_greyhound_dostihova_federace_DSC05267.jpg
Chrtí závodní dráha v Praze Motol
Stadium_Melbourne_Czech_Greyhound_Racing_Federation_DSC03695.jpg
Čeští zástupci u dekorování vitěze
na chrtím dostihovém stadionu
v Melbourne
Stadium_Melbourne_Czech_Greyhound_Racing_Federation_DSC03728.jpg
TV Sky News a čeští zástupci na konferenci  WGRF v Melbourne
--------------------------------------------------
WGRF_World_Greyhound_Racing_Federation_logo.jpg   Ceska_greyhound_dostihova_federace_logo.gif

Praha, 18.8.2011

Na otázky redaktora ČTK - České Tiskové Kanceláře, pana Vladimíra Pohoreckého,
odpovídá prezident ČGDF - České greyhound dostihové federace, pan Ing. Zdenek Grondol:


Dobrý den pane Grondole,

 

připravujeme ještě jeden článek týkající se chrtů a chrtích závodů. Mělo by to být trochu obecnějšího charakteru. Proto bych se chtěl zeptat Vás, jako odborníka, na pár otázek:


1) V jakém věku chrti začínají závodit (tuším, že je to v sedmi měsících) a v jakém věku zpravidla končí? Co se s nimi děje po skončení jejich závodní kariéry (v některých zemích se nechávají uspat…, jak je to u nás?)

Podle dostihového řádu České greyhound dostihové federace (CGDF), který vychází z pravidel profesionálních dostihových drah sdružených ve World Greyhound Racing Federation (WGRF), naši greyhoundi začínají sbírat první dostihové zkušenosti po dosažení věku 15 měsíců. Chrti trénují a závodí na trati dlouhé 87 m, poté na trati dlouhé 300 m. Při dosažení věku 18 měsíců greyhoundi trénují a závodí na trati dlouhé 300 m a 525 m. Na těchto tratích trénují a závodí až do konce svých 5 let. Chrti v dobré kondici po skončení tohoto věku pokračují v trénincích a dostizích pouze na trati dlouhé 300 m, a to až do období svých 8 let.

Poté chrti s dostihováním končí a věnují se svým majitelům. Chrti hlídají zahradu, byt a vykonávají náročnou úlohu - společníka člověka. Z mých vlastních zkušeností vím, že chrt ve vile slyší v noci každého, kdo prochází kolem vily a svého majitele na to spolehlivě upozorní. Chrt je skvělým hlídačem s mimořádně skvělým sluchem a skvělým společníkem v domácnosti.
Majitelé tančících psů, tažných psů, loveckých psů, apod., poté co jejich pejskům přestanou klouby sloužit, přestane sloužit sluch či zrak, se svých pejsků nezbaví. Nemůže-li majitel se svým pejskem tančit, je pejsek i nadále jeho společníkem. Stejně tak i majitelé dostihových greyhoundů sdružených v České greyhound dostihové federaci se svých pejsků po skončení závodní kariéry nezbavují a chrti zůstávají i nadále jejich milovanými domácími společníky.

Z médií vím, že v některých zemích se zvířata v záchytných stanicích nebo snad v útulcích utracují, pokud se pro ně do určité doby nenajde nový majitel. Myslím si, že jsem o tomto dění dokonce viděl nějakou televizní reportáž ze Slovenska. Moje nejstarší chrtice Naya se dožila úctyhodného věku 15 let, a mému starému kamarádovi, chrtovi Andymu z Měňan, bude 11 let a přesto na chrtí dostihové dráze v Praskačce běhá jako zamlada. Kondici má skvělou, můžete si ho klidně vyzkoušet. Jakožto senior pochopitelně běhá pouze co mu síly stačí na trati 87 m a to bez použití mechanické návnady – stačí na něj z cílové rovinky zavolat a Andy s radostí přiběhne k cíli.

2) Jaký typ lidí se chovu chrtů a jejich závodům věnuje?

Jelikož nejsem chovatelem dostihových chrtů a v České greyhound dostihové federaci nesdružujeme chovatele chrtů, ale majitele chrtů, nemohu vědět, jaký typ lidí se chovu chrtů věnuje. V naší dostihové organizaci jsou majitelé chrtů zastoupeni v profesích: advokát, ředitel společnosti, sportovec, dělník, technik, živnostník, pokladní, atd. Vlastnictví chrta je o zálibě, nikoli o profesi nebo o společenském postavení majitele. Určitým limitem je dostatek volného času a finančních prostředků, jediným limitem u nás pak schopnost majitele chrta dodržovat naše pravidla, která dovolují pouze jeden běh chrta na dráze za den, bezpodmínečně nutné je mít svého psa rád a neupřednostňovat své ego před zdravím svého chrta. 

3) Čím je nejlépe krmit a kolik zpravidla stojí (cca 100 000 Kč)?

Většina chrtů v České greyhound dostihové federaci, ať dostihových nebo již nedostihujících, si pochutnává na některé formě krmiva z produkce irského výrobce Red Mills, která se specializuje na závodící zvířata - psy nebo koně. Používáme krmivo Red Mills Racer, Red Mills Tracker, nebo Red Mills Excel.
Ceny závodních chrtů jsou různé. Na domácím trhu se ceny štěňat greyhoundů pohybují od 10.000,- Kč do 25.000,- Kč, v zahraničí (např. v USA, Austrálii, Irsku, apod.) se ceny štěňat greyhoundů pohybují od 10.000,- Kč výše. Na aukci greyhoundů můžete zaplatit i astronomické částky převyšující 100.000,- Kč.

4) Jak je nejlépe chovat?

Jelikož nejsem chovatelem ale majitelem a trenérem greyhoundů, nemohu se k chovu chrtů odborně vyjádřit.
Ale mí vlastní chrti nebo chrti mých přátel z federace se mají jako v bavlnce. Chrti mají k dispozici kvalitní pískovou dostihovou dráhu s klopenými zatáčkami, které šetří jejich klouby, u dráhy mají své domečky, tzv. Racing Paddock, kde v klidu odpočívají před nebo po dostihu.
Chrti mají také své skvělé wellness zařízení, ke kterým patří i perličkové lázně na nožky, magnetoterapie a pod., užívají také běžecké trenažéry. Někteří členové federace, včetně mne, dopřávají svým chrtům i relaxační plavání v bazénu.

5) Jak je to u nás v porovnání se zahraničím? Jaké tam jsou závody a jaký mají ohlas mezi lidmi?

V České republice dostihy chrtů nikoho neživí, jsou provozovány na amatérské bázi.
Závody greyhoundů v zemích, kde jde o zábavní průmysl ale i o národní tradici nelze srovnávat s úrovní závodů chrtů v České republice. Jedná se o široké téma, ke kterému se nelze vyjádřit jednou či dvěma větami. V zemích, kde jde o profesionální dostihový sport a národní tradici, je návštěvnost vysoká. Stadiony pojmou až 10. - 20.000 návštěvníků.
V České republice jsou diváky převážně příbuzní a známí majitelů chrtů.

6) Jak probíhá stavba stadionu v Praze? Kolik bude přibližně stát?

Víceúčelový sportovní stadion v Praze - Motole se staví pro různé druhy sportu a jeho součástí bude i závodní chrtí ovál. Investorem stavby je moravská akciová společnost a její investiční náklady mají přesáhnout více než 300 mln. Kč.
Dle zástupce zhotovitele díla, firmy Berger Bohemia, a.s. z Pzně, by objednatel díla měl kolaudovat stavbu v prosinci tohoto roku. Dozvěděl jsem se, že je uvažováno tuto stavbu navrhnout do soutěže Stavba roku.

7) Co přímo Vás vedlo k chrtům, jak dlouho se tomu věnujete a kolik jich vlastníte?

Vždy jsem byl aktivní závodník, sportovec a umělec. Vždy jsem měl rád zvířata. Závodní greyhoundi splňují všechna zmíněná kritéria. Jsou to závodníci, milují sport a jsou nádhernými uměleckými díly přírody. Vlastním několik greyhoundů a věnuji se jim již více než 25 let. Ve funkci prezidenta České greyhound dostihové federace (CGDF) jsem činný od roku 2003. Na chrtí dostihové dráze v Praskačce jsem osobně přítomen všem tréninkům i závodům od roku 2004 doposud. Dojíždím tam v sezóně někdy i dvakrát týdně z Prahy.
Dle potřeby na dostihové dráze vykonávám rozličné funkce, např. dostihový manager, moderátor, startér, vodič návnady, technik úpravy dráhy, atd. Fyzicky pracuji na dostihové dráze i při jejím technickém zvelebování, např. při dovozu nového písku, apod. 

Osobně vlastním 3 chrty, s manželkou pak dalšího. Mám však stejně vřelý vztah ke všem chrtům,
kteří jsou v majetku ostatních majitelů.  Považuji je tak nějak také za vlastní, neboť jsem vždy osobně přítomen jejich prvním krůčkům na dráze, jejich růstu i jejich výkonu, taktéž jejich oslavě.
Po dostizích doma projíždím záznamy jednotlivých kamer umístěných okolo oválu dráhy a zkoumám detaily závodu a chování všech chrtů na dráze. Mohu pak ostatním majitelům chrtů lépe poradit. 
Z mého počinu vzniklo několik písniček o chrtech, ve kterých se vyskytují jména chrtů z dostihové dráhy Praskačka. Mohl jsem tam nechat vložit pouze jména svých psů či svých nejbližších přátel, skutečnost je taková, že autor textu k mému ideovému návrhu písničky sdělil: „napral jsem tam dle tvého přání skoro všechny.“   

8) Máte v ČR nějakou konkurenci? Pokud ano, je tam spíše rivalita nebo mezi sebou spolupracujete?

V ČR je několik organizací zabývajících se pořádáním dostihů chrtů. S těmito organizacemi nespolupracujeme. Je-li však třeba, pomůžeme. Např. po povodních a zatopení dostihové dráhy v Lednici naše dostihová organizace přispěla finančně lednickému spolku chovatelů chrtů k obnově jejich dostihové dráhy a taktéž podpořili tuto cizí organizaci malými finančními částkami i někteří naši členové.
Když přišli za mnou zástupci z dostihové dráhy v Mladé Boleslavi s prosbou o možnost ohledat a poměřit naše startovací boxy v Praskačce před jejich vrcholným dostihovým mistrovstvím v M.B., řekl jsem "pojďte dál, pánové. Naše dráha je vaše."

Nepovažoval jsem a dosud nepovažuji jiné dostihové spolky za konkurenci. Máme pouze odlišnou dostihovou filosofii.
Např. naše dostihová pravidla povolují pouze jeden běh chrta na dráze za den, jiné spolky povolují více běhů chrta za den. My schvalujeme běhy chrtů pouze na pískové dostihové dráze, jiné spolky i na dráze travnaté.

Českým chovatelům chrtů, majitelům a trenérům chrtů z jiných organizací pomohla naše federace také tím, že z našeho počinu a finančního přispění se na českém knižním trhu objevila česká mutace knihy anglického autora a profesionálního trenéra chrtů Marka Sulliwana. Tato kniha dostala v ČR název Chrti - Nepřekonatelný greyhound. Jde o populárně naučnou publikaci, která na našem knižním trhu chyběla. Členové jiných spolků a konkurence z ní mohou vědomostně čerpat. Vlastníci této nádherné publikace nám zaslali mnoho děkovných dopisů.

Naše dostihová organizace je raritou na českém území, jelikož není členem Českomoravské kynologické unie (ČMKU), ani jiné kynologické organizace v ČR, ale je členem celosvětově působící organizace World Greyhound Racing Federation (WGRF), která se zabývá profesionálním dostihovým sportem.

Děkuji velice za vstřícnost a za zodpovězení otázek

 

S pozdravem

 

Vladimír Pohorecký

ČTK


Na otázky odpovídal Ing. Zdenek Grondol, prezident České greyhound dostihové federace (CGDF),
člena World Greyhound Racing Federation (WGRF).

Pozn.: Článek vydaný ČTK nebyl předán k autorizaci co do textu, včetně nadpisu.

Související odkazy:


© Česká greyhound dostihová federace - CGDF / Czech Greyhound Racing Federation - CGRF ©

chrti_Aldo_Andy_Czech_Greyhound_Racing_Federation_DSC08771.JPG
Ceska_greyhound_dostihova_federace_DSC04466.JPG
chrt_Andy_Ceska_greyhound_dostihova_federace.JPG
chrt_Aldo_v_bazenu_Ceska_greyhound_dostihova_federace.JPG
chrti_dostihy_Summe_Prix_Czech_Greyhound_Racing_Federation_r3_DSC08088.jpg
portretni-foto-predseda-Grondol.bmp
Dekovny_list_Lednicke_drahy_Ceska_greyhound_dostihova_federace.JPG
Puppy_Big_Daddy_Cool_Czech_Greyhound_Racing_Federation_IMG_2030.JPG
kniha_CHRTI_neprekonatelny_greyhound-obal.jpg
WGRF_World_Greyhound_Racing_Federation_logo.jpg
Ceska_greyhound_dostihova_federace_DSC05267.JPG
Zdenek_Grondol_Czech_Greyhound_Racing-Federation_DSC05585[2].jpg
Ceska_greyhound_dostihova_federace_DSC05510.JPG
Stadium_Melbourne_Czech_Greyhound_Racing_Federation_DSC03695.JPG
Stadium_Melbourne_Czech_Greyhound_Racing_Federation_DSC03728.JPG
ČGDF / Public Relations / Časopis Czech Greyhound Racing News / 2011 / Czech Greyhound Racing News 3/2011 / ČTK - rozhovor s Ing. Zdenkem Grondolem, prezidentem CGDF
123456 © Česká greyhound dostihová federace © www.cgdf.cz |Mapa stránek 123456

© 2003 Česká greyhound dostihová federace, o. s.

Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího písemného souhlasu výslovně zakázáno. Všechna práva vyhrazena.

Technická správa: Mon Alba