FORM_CGDF_LOGO.gif
ČESKÁ GREYHOUND DOSTIHOVÁ FEDERACE 

Závodní Formule CGDF

Závodní Formule České greyhound dostihové federace - šampionát Zlatý chrt - Golden Greyhound

zlaty_chrt_DSC09529.JPG
Zlatý chrt - Velmistr
greyhound Cayenn Elbony
Praha, 29.11.2010

Existuje jedno slovo, které nejlépe vystihuje charakter boje o letošní titul Zlatý chrt Formule CGDF – intenzita.

Do série patnácti závodů Formule CGDF (Česká greyhound dostihová federace) se začátkem chrtí dostihové sezóny kvalifikovalo celkem třináct greyhoundů, čtyři chrti greyhoundi kvalifikace k závodům nedokončili a nezávodili. Jeden mladý greyhound absolvuje Greyhound Schooling Academy.
Mnoho závodních greyhoundů, kteří se začátkem roku řádně neregistrovali, nemohlo být
k závodům vůbec přijato, ač někteří jejich majitelé dělali co mohli, mnozí i notně láteřili.


Dostihoví greyhoundi sbírají při každém dostihu po celou závodní sezóny body, stejně jako piloti Formule 1. Podobně jako ve Formuli F1, kde se závodů účastní v současnosti 12 stájí (doposud to bylo 10) a registrované stáje nemohou přihlášené piloty v průběhu závodní sezóny již měnit, a která závodní stáj by si usmyslila uprostřed závodní sezóny se závodů účastnit - má smůlu, musí si počkat na začátek dalšího roku a splnit registrační a pak kvalifikační podmínky, je to i v případě závodů Formule CGDF.   


Na české chrtí dostihové dráze, Czech Greyhound Track Praskačka, můžeme vidět jedny z nejzvučnějších jmen světového greyhoundího dostihového sportu. Mnozí rodiče těchto závodních pilotů jsou šampióny irských či australských profesionálních dostihových drah, či potomci slavných švédských či belgických závodníků. Nikde jinde v Česku nenajdete pohromadě takové množství chrtích plnokrevníků v jednom dostihovém dni.

Stejně jako v závodech Formule 1, kde nejde jen o umění závodního pilota, ale také o umění mechaniků, či stratégů té které závodní stáje,  i v celkových výsledcích greyhoundů v závodech formule CGDF – šampionátu Zlatý chrt -  se projeví každé malé zaváhání majitele chrta či trenéra, či samotného greyhoundího pilota. Jestli je např. závodní greyhound jen drobně zdravotně indisponován, např. oděrkou na bříšku tlapky, která se mu přihodí někde na dvorku, pak povinnou veterinární kontrolou před závody CGDF neprojde. Tak se stane, že v dané sérii závodu  již greyhound body sbírat nebude a svou absencí umožní postoupit v tabulce hodnocení výše jiným chrtím závodníkům.


A tak závodní stáje šampionátu formule CGDF se snaží hlídat své chrty jako oko v hlavě,
stejně intenzivně se snaží získat k tomu potřebný volný čas a finanční prostředky.


Šampionát Zlatý chrt generuje dostihové šampiony s těmito tituly: Zlatý chrt – Vítěz v prvním roce vítězství v té které distanci, Zlatý chrt – Mistr při obhájení vítězství v téže distanci v dalším roce a Zlatý chrt – Velmistr při obhájení vítězství v dané distanci po tři léta.
Každý titul Zlatý chrt je poctou toho kterého greyhoundího kennelu, jde o chrtí „pohár konstruktérů“.

 

Dosud nebylo myslitelné, že by se závodní série šampionátu Zlatý chrt mohla konat na jiném závodním okruhu, nežli na chrtí dostihové dráze Praskačka. Jde bohužel o jedinou chrtí dostihovou dráhu v amatérské kontinentální Evropě, která může šampionát Zlatý chrt hostit, neboť na  technické parametry tělesa dráhy, vybavení a zařízení dosud žádná jiná amatérská dostihová dráha nedosáhla. Tato chrtí dostihová dráha snese srovnání s profesionálními dostihovými závodišti.   


Také není v amatérské kontinentální Evropě možné, aby všichni majitelé závodních greyhoundů (závodních stájí), kteří své chrty na danou sezónu řádně registrovali, aby na místo docházky do zaměstnání se všichni sebrali a svorně cestovali po světě po jednotlivých závodních okruzích, aby řádně absolvovali každý jednotlivý závod série Formule CGDF, jako je tomu ve Formuli 1. 
A proč taky, když to nejlepší pro chrty i majitele je v Česku.   
  

Přesto je však nablízku šance, že v příštím roce šampionátu Zlatý chrt  se některé ze sérií závodů budou konat i na jiném závodním okruhu, než je dostihová dráha Praskačka.
http://www.cgdf.cz/cs/dostihova-draha-chrtu-praskacka.html


Ve výstavbě je nový chrtí závodní okruh v Praze, který se svými technickými parametry nebude v ničem lišit od profesionálních dostihových závodišť zemí, sdružených ve World Greyhound Racing Federation.  


Na přiložených fotografiích vidíte šampióny:


© Česká greyhound dostihová federace ©

Zlaty_chrt_Velmistr_Cayenn_Preucil_fs_0275_Ceska_greyhound_dostihova_federace.jpg
Zlaty_chrt_Cayenn_DSC_0078_Jandova__Ceska_greyhound_dostihova_federace.jpg
Zlaty_chrt-Mistr_White_fs_0198_Ceska_greyhound_dostihova_federace.jpg
Zlaty_chrt_White_DSC_0136_preucil_Ceska_greyhound_dostihova_federace.jpg
Zlaty_chrt_-Vitez_Lijane_fs_0188_Ceska_greyhound_dostihova_federace.jpg
zlaty_chrt_DSC09529_Ceska_greyhound_dostihova_federace.JPG
ČGDF / Public Relations / Časopis Czech Greyhound Racing News / 2010 / Czech Greyhound Racing News - 4/2010 / Závodní Formule CGDF
123456 © Česká greyhound dostihová federace © www.cgdf.cz |Mapa stránek 123456

© 2003 Česká greyhound dostihová federace, o. s.

Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího písemného souhlasu výslovně zakázáno. Všechna práva vyhrazena.

Technická správa: Mon Alba