FORM_CGDF_LOGO.gif
ČESKÁ GREYHOUND DOSTIHOVÁ FEDERACE 

Výživa dostihového chrta

redmills_banner.jpg

13.3.2007

Zatímco u sportovců je jejich jídelníček řízen odborníky, a to vždy dle konkrétního prováděného  druhu sportu, u dostihových chrtů je výživa v rukou jejich majitelů.

Zatímco lidský sportovec by nedbal rad nikoho jiného, než rad sportovního lékaře a výživového odborníka, u majitelů dostihových chrtů je tomu často, a dokonce víc než často - jinak.

Takový majitel chrta má za to, že je zaručeně nejlepší, když chrtovi dává domácí stravu a chrtovi dopřeje lecčeho hojnost. Nebo koupí „zaručeně nejkvalitnější krmivo“, které někdo doporučil.

Má svého psa rád, a proto ví nejlépe, co mu je prospěšné naservírovat - můžeme číst v očích mnohých majitelů chrtů.

Věříme, že zbytky ze stolu  už v dnešní době nedá svému chrtovi nikdo.

Další hrůzné varianty – že by dával někdo svému psovi ty potraviny, které jí on sám, snad už také ne.
A tak se buďto vaří, nebo provádí alchymie s kombinacemi s granulemi a vařenou stravou.

Myslí to takoví pomýlení majitelé vždy dobře, vždyť jde o jejich vlastního chrta, ale  výsledky mohou být různé, až tragické.      

Kde se bere v některých majitelích chrtů to sebevědomí, že se pořízením chrta z něj stal automaticky výživový odborník pro sportovní oblast, je na otázku. 

 V trochu lepším případě pořídí majitelé dostihového chrta běžné zátěžové krmivo pro psy – a je to zase vedle. Dostihový greyhound není např. tažné plemeno, které má tahat pulku či sáně, není  služební plemeno, ani bojové plemeno, které má „v popisu práce“ či ve svém profilu - ostrost.

Může se pak  stát, že u disponovaných jedinců dosáhnou majitelé toho, že  jejich chrt bude bojovný až moc – a v takovém případě při dostizích na dostihové dráze bude sice bojovat o získání návnady a třeba i vítězit, ale také třeba napadat své soupeře.
 
Svou povahu chrti dědí, podobně jako lidé.  Mnoho ji změnit nemůžete, ale můžete ji trochu ovlivnit.

Chrti, kteří pocházejí např. z Irska, apod., jsou bez výjimky neskutečně klidní, mírní, nevyšilují, neječí, ve startovacích boxech klidně čekají – jako šelmy na svou příležitost k honitbě.

hksredbullet.jpg

Zatímco u lidí, i nesportujících, se v případě jejich větší dráždivosti a agresivity  běžně doporučuje snížit hladinu testosteronu sníženou konzumací zejména červeného masa, a naopak zklidňovat přísunem uhlohydrátů, v případě dostihových chrtů majitelé v tomto „vzorci“ neuvažují.

Ale co s tím, když uhlohydráty (např. těstoviny) – se ukládají v tuk, jestliže chrt svou denní porci energie, kterou mu majitel ve stravě nadělí – nespotřebuje?  I jen malá nadváha chrta sníží velmi mnoho jeho výkon a ještě zatíží jeho klouby a zadělá na artrózu a riskuje choroby oběhového systému.

Nadměrný přísun živočišné bílkoviny ovlivňuje také využití kalcia, atd, atd.

Vystihnout přesný poměr bílkovin a uhlohydrátů a  všech potřebných látek v přesném množství - to „v kuchyni“ těžce uděláte. A když, tak neporovnatelně dráž, než když koupíte hotové kvalitní krmivo.

Kdo z majitelů chrtů uvažuje o tom, že chrt má dobře běhat, ale také bez újmy vydržet případný střet na dráze či někde v domácím prostředí – a že to je právě úlohou stravy?

Kdo z majitelů chrtů ví, že zvýšený přísun jedné složky potravy automaticky snižuje hladinu druhé, neméně důležité?  Ve vzájemné závislosti jsou vitamíny, minerální látky, enzymy, ....

Kdo chce u svého dostihového chrta „kosti z perníku“?

Dnes už jsou tyto věci běžně známé. Ale přesto – majitel jakoby vždy věděl nejlépe, co svému chrtovi dát. 

Jste tak bohatí, abyste si kupovali levné věci (levné nejen cenou, ale zejména hodnotou) – a pak draze platili ošetření zlomených nohou apod?

Red Mills je krmivo, které bylo vyvinuto irskými odborníky specielně pro dostihové chrty.

Dávky všech živin byly namíchány přesně pro potřeby chrtů ve všech fázích jeho vývoje, ve fázích výkonu a odpočinku (štěně, březí fena, senior).

Toto krmivo bylo testováno na velkém množství greyhoundů a výsledky prokázány.

Továrna odborníků, složité laboratorní výzkum, složité  technologie, tisíce chrtů, na kterých lze testovat dnes a denně optimální účinky stravy pojmenované Red Mills – ale ne, český člověk je chytřejší.

Chili.jpg
Swanny.jpg

Co však s českým majitelem chrta, který „ví všechno nejlépe“ a v případě, že si třeba krmivo Red Mills i pořídí, začne s typicky českou alchymií? Do vysoce suplementovaného krmiva si přimíchá tu maso, tu vajíčka, tu pomleté kosti, apod. – ve snaze pejskovi přilepšit.

Podotýkáme, že případ který jsme popsali, se skutečně stal - jednalo o krmivo kategorie Racer a Excel, kam se přidávat už nesmí nic než voda.
 
Připomíná to známý příběh maminek, které v dobré víře přidávaly svým kojencům do Sunaru vždy lžičku prášku navíc, než stanovoval výrobce sušené dětské stravy – a výsledek byl takový, že maminky poškodily svým potomkům ledviny.

Dlužno zmínit, že i silnější vývarem, kterým by se zalévaly zmíněné granule Racer a Excel, může mít důsledky stejné, jakoby se přidávalo nedovolené v tomto případě maso.
Někdy v touze štěnátku přilepšit, krmí lidé přes den vařenou stravou a jen večer granulemi, nebo naopak.

Zvíře pak nemá dostatek minerálních látek, má přebytek energie a dochází k překotnému růstu a někdy i k růstovým problémům pohybového aparátu.
 
Chrt nesmí mít deficit ničeho, co při výkonu ze sebe vydá – jeho vnitřní „chemická továrna“ musí dostat v každém svém článku chemických reakcí právě co potřebuje – přesně v množství a přesně v čase!

Chrt potřebuje, víc než kterýkoli jiný tvor, svůj  řád. Nemá-li chrt řád – má stres. A ten se u lidí i u chrtů se projevuje stejným způsobem. Dlouhodobé snášení stresu přináší patologické a nevratné důsledky.

Zkuste si odpovědět na otázku:

  -  Krmíte svého chrta přesně, stále ve stejnou dobu?

  -  Jste si jisti tím, že jste v době mezi pravidelným krmením, kdy chrt ještě nestrávil předchozí porci, nedali svému chrtovi další jídlo? – víte, co
     způsobíte nejen člověku, natož chrtovi, když do již natrávené zažitiny v žaludku přidáte další potravu k trávení? Jaké mají následné kvasné,
     hnilobné, a průjmové procesy z tohoto  vzniklé za fatální následky na zdraví chrta?

  -  Víte, po jakou různou dobu je v žaludku zpracovávána bílkovina a uhlohydráty, a že „na sebe vlastně jaksi čekají? – z toho je pak odvozena
     takzvaná - „dělená strava“, neboli disociovaná strava?

  - Víte, co způsobíte, když smícháte dohromady, co nemáte – např. masitou konzervu a suché granule? – jsou tráveny odlišným způsobem a chrty
    mohou v důsledku poškodit.
joey2c.jpg
Casey.jpg

-  Považujete za samozřejmé, že chrtovi nedáváte uzeniny, tučné mléčné výrobky, sladké a slané výrobky, a jiné podobné pochutiny?

-  Hlídáte své chrty, pokud je krmíte všechny najednou, aby si vzájemně neujídali a každý snědl svou porci – přesně „na granuli?“ Dávkujete denně
   a přesně (na dkg) jejich porce?

-  Neměníte mu způsob krmení“? – adaptační doba na nový druh krmiva trvá až 2 týdny.

-  Jste si jisti tím, že „nějaký dobrý rádce“, který vám doporučuje zaručeně nejlepší krmivo, není s tímto výrobkem nějak svázán? – že jej buďto
   prodává on, nebo jeho příbuzný, nebo není někým sponzorován?

Pokud jsme vyvolali otázku nad tím, že i Greyhound Company přeci prodává Red Mills a tudíž jej doporučuje, pak si můžete být jisti tím, že tato komodita k výdělku firmy určena není.

Firma Greyhound Company nemá zapotřebí vydělávat zrovna na tomto zboží.

Greyhound Company krmivo Red Mill nevyrábí a ani není prodejce se zverimexovým zbožím. Získala prodejní exkluzivitu na českém a slovenském území s úmyslem stejným, jako byl projekt - vydání knihy anglického autora Chrti – Nepřekonatelný greyhound. Tedy přispět ke zlepšení podmínek dostihových chrtů, třebaže náklady se nikdy nevrátí a - ani se s nimi vlastně nepočítá.

Postiženi jsou v této firmě totiž někteří lidé – diagnózou „greyhound“.

A nutno připomenout, že anglické slovo greyhound znamená chrt – tedy všechna plemena chrtů, a že je toto krmivo určeno pro všechny dostihující chrty – bez rozdílu.

BubbaRacingc.jpg

Jméno autora článku v redakci


<< Předchozí stránka     Další stránka >>

ČGDF / Odkazy - Inzerce / Krmivo pro chrty RED MILLS
123456 © Česká greyhound dostihová federace © www.cgdf.cz |Mapa stránek 123456

© 2003 Česká greyhound dostihová federace, o. s.

Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho částí veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího písemného souhlasu výslovně zakázáno. Všechna práva vyhrazena.

Technická správa: Mon Alba